Zdjęcie do paszportu

Ubiegając się o nowy paszport przy składaniu wniosku o paszport musisz do niego dołączyć zdjęcie, które nie będzie starsze niż 6 miesięcy. Zrobienie zdjęcia do paszportu w zakładzie fotograficznym nie jest drogie. Za 4 sztuki zapłacisz np. w Warszawie w granicach 30-40 zł. Do samego wniosku wystarczy, że dołączysz jedno. Możesz sam wykonać zdjęcie i je wydrukować. Musisz jednak pamiętać o wymaganiach jakie ono powinno spełniać. Ponieważ paszport jest wyrabiany na 10 lat (dla osoby dorosłej), a dla dziecka na 5 lat dlatego warto zadbać aby było ono zrobione profesjonalnie. Większość zakładów fotograficznych wykonuje zdjęcia do paszportu, przy tak nie wysokiej kwocie za ich wykonanie sugeruję jednak nie robić go samego. Poza tym profesjonalny fotograf robiąc tego typu zdjęcia na co dzień zna wymagania jakie ma spełniać na pamięć. 

Zdjęcie do paszportu - wymiary i ile sztuk

Zdjęcie dołączone do wniosku o paszport powinno mieć 35 mm szerokości i 45 mm wysokości. Kolorowe, nie czarnobiałe. Do nowego paszportu wystarczy tylko jedno zdjęcie.

Najważniejsze wymagania dla zdjęcia paszportowego

Osoba na zdjęciu do paszportu nie może posiadać nakrycia głowy (wyjątek stanowi posiadanie nakrycia podyktowanego wyznaniem religijnym), okularów z ciemnymi szkłami (wyjątek stanowi niepełnosprawność związana z oczami), innych rzeczy mogących utrudnić rozpoznanie jej. Na zdjęciu musi być widoczna cała twarz i górna część barków. Twarz powinna zajmować 70-80% powierzchni całego zdjęcia.

Błędnie wykonane zdjęcie to taki które:

 • przedstawia nienaturalny wyraz twarzy,
 • głowa jest przekrzywiona na bok,
 • przedstawia półprofil,
 • twarz jest zbyt mała lub zbyt duża (nie mieści się w wyznaczonych 70-80 procentach),
 • włosy nachodzą na brwi,
 • zdjęcie przedstawia tzw. zadarty nos do góry, prawidłowo osoba na zdjęciu powinna patrzeć i mieć skierowaną twarz na wprost, a nie do góry lub do dołu, albo na bok,
 • twarz nie zajmować się centralnie na zdjęciu

Możesz mieć na zdjęciu okulary korekcyjne (oczy muszą być w nich dobrze widoczne), możesz mieć założone soczewki (jeśli nie zmieniają wyglądu oczu). Tylko w przypadku wady wzroku możesz mieć na zdjęciu ciemne okulary (wymagane jest orzeczenie potwierdzenie tego typu niepełnosprawność).

Broda na zdjęciu do paszportu

Jeśli broda, zarost, wąsy nie utrudniają rozpoznania twojej tożsamości, to takie zdjęcie jest dopuszczalne. Jednak zalecane jest jednak dołączenie do wniosku paszportowego zdjęcia bez zarostu. 

Dodatkowe wymagania

Lepiej nie mieć biżuterii na zdjęciu do paszportu. Jest dopuszczalna jeśli nie będzie zasłaniać owalu twarzy. Zdjęcie gdzie będą efekt czerwony oczu nie zostanie przyjęte przez urzędnika. Uszy nie muszą być widoczne. Sama fryzura może wychodzić poza zdjęcie, najważniejsze aby twarz była na nim w całości i zajmowała wspomnianą wcześniej przestrzeń całego zdjęcia (70-80%). Zdjęcie powinno mieć białe tło, twarz powinna być jednolicie oświetlona. Zdjęcie musi być dobrej jakości, wyraźne, bez prześwietleń i cieni, osoba sfotografowana musi mieć przedstawiony naturalny kolor skóry.

Zdjęcie do paszportu - dziecko

Wymaganie stawiane dla zdjęcia do paszportu przedstawiającego dziecka są następujące:

 • cała twarz musi być widoczna,
 • twarz musi być skierowana prosto w obiektyw fotograficzny,
 • białe tło bez innych rzeczy, osób,
 • dziecko może mieć zamknięte oczy, otwarte usta i nie koniecznie naturalny wyraz twarzy, może np. uśmiechać się.